Julia Bengtson, Säffle bibliotek (Säffle)
12 november kl 12:00 - 13:00

Julia Bengston är musiker och artist, nyfiken och tveksam, rastlös och kanske lite lat. En tillvaro fylld av kontraster och motsägelser och ett ständigt betraktande av omvärlden. Nära, men på håll.
Musikaliskt hörs influenser från både det svenska popundret och den skandinaviska folkmusiken – tradition och produktion – med fokus på skaven som så tydligt är närvarande i den vardag hon skildrar. Det stora och det lilla. Det sköra och det starka. Det enkla och det svåra, det intima och det storslagna, det privata och det allmäntillgängliga.
Lekfullhet och allvar.
Folkmusik och pop.
Denna konsert är en del av ”Musik på Biblioteket Värmland”, en konsertserie som startade hösten 2024. Serien produceras av Musikcentrum Väst i samarbete med ABF och Region Värmland. Varje säsong bjuder utvalda akter från MCV på levande musikupplevelser på bibliotek runtom i regionen.
ABF finns på plats före, under och minst 30 minuter efter evenemanget, och erbjuder dig möjlighet att få veta mer om deras verksamhet.
ABF finns på plats före, under och minst 30 minuter efter evenemanget, och erbjuder dig möjlighet att få veta mer om deras verksamhet.