- Detta evenemang har redan ägt rum.
Vackrare nu- en bekännelse
2024-03-26 kl 19:00 - 20:30

”Plötsligt slutade människor lägga märke till henne sa hon, som om ett filter lagt sig över hela hennes väsen. Jag tyckte det var en märklig berättelse. Men sen kom det fler och fler bekännelser från vänner- mest kvinnor, som upplevt att de blivit osynliga för världen när de kommit upp i en viss ålder”.
Är det så? Vad är det som händer med oss och världen runtomkring när vi kommer över 50? Är vi inte vackrare nu- när vi varit med om så mycket, har så mycket att berätta – och komma med? Är vi inte också modigare och friare då?
Fia berättar sin historia- utan skyddsnät och fallskärmar i denna mitt-i livet- föreställning som baseras på sånger från skivan Bangatan som fick Manifestpriset för årets visa 2022 ( Kakafon Records). Det är sånger och betraktelser från livets mitt. Om att älska, åldras, vilja leva så att en går sönder. Om stor ilska och längtan efter tillhörighet och försoning. Men framför allt om att ta sin plats- berätta och värdesätta sin egen berättelse.
Fia rör sig fritt- med sin gitarr mellan läcker pop och hjärtskärande visor med inslag av blues, spoken word och cabaret. Vardagsrealism och storslagen längtan får falla fritt tillsammans.
Till alla våra förebilder och de som kommer efter
Medmusiker: Patrick Rydman och Henrik Cederblom
Regiblick: Viktoria Folkesson
Foto: Amanda Arnborg
Med stöd av Göteborgs stad och Konstnärsnämnden