Boson/ Jardemark/ Bergström

Boson/ Jardemark/ Bergström

Lyrisk triojazz deluxe

Denna trio bjuder på en avskalad lyrisk jazzmusik sprunget ur ”the American songbook” och soundet och samspelet mellan musikerna för tankarna till artister som Diana Krall, Chet Baker och Nat King Cole.

Anders Boson är sångaren och trumpetaren som med två kritikerrosade album i bagaget under senare år utvecklats från popmusiker/kompositör till en numera tydlig utpräglad jazzartist. Aktuell med projekten ”Anders Boson Jazz Ensemble” och ”Westman Boson Standard Quartet”.

Rolf Jardemark är gitarrist och en av förgrundsfigurerna inom svensk jazz sedan 30 år tillbaka. Han har släppt otaliga skivor genom åren och arbetat tillsammans med musiker som Gilbert Holmström, Bob Mintzer, Al Harewood, Yasuhito Mori och Lars Danielsson för att bara nämna några.

Magnus Bergström är en av landets mest anlitade och respekterade kontrabasister. Är aktuell med trion Bach Jazz och har även arbetat med musiker som Christian Jormin, Mikael Godee, Gunnar Eriksson, Malin Wättring och Peter Danemo.