Tango Gotemburgo (Fd. Sexteto Espiante)
Klassisk tango med temperament, passion och vemod.
Glödhet tango med några av Göteborgs främsta musiker! Tango Gotemburgo är den enda klassiska tangosextetten i västra Sverige och har verkat sedan 2004.
De har medverkat i föreställningar som, "Tango Exil" och "Dansa runt jorden, Svenne", som båda spelats på Göteborgs Stadsteater.
Det unika i Sexteto Espiantes sound är saxofonen, som normalt sett inte finns i den klassiska tangon. Den flätar ihop musiken samtidigt som den skapar ett modernt lite fräckare sound.
Sexteto Espiante blandar dramatiska tangos, fartfyllda milongas och smäktande valser ur den argentinska tangorepertoiren av kompositörer som Osvaldo Pugliese, Carlos Gardel och Astor Piazzolla.
Sexteto Espiante är också det musikaliska navet i Tango Exil - en föreställning om flyktingproblematik, utanförskap, längtan efter att återvända och att få ett svar på vem man är!
Francisco Ardiles är en ung man bosatt i Sverige. Efter att hans mor avlidit känner han sig mer vilsen än någonsin. Han bestämmer sig för att ta reda på vad som hände med hans far som blev kvar i Argentina under militärdiktaturens värsta år. Detta gestaltas genom teater, dans, sång och levande musik och genom mycket passion och en hel del humor.
Föreställningen är ett nyskapande möte mellan dansare, skådespelare och musiker, samtliga etablerade namn i Göteborgs kulturliv. Dessutom är det ett möte mellan moderna Astor Piazzolla-toner, tekno, traditionell argentinsk tango och svensk lyrik, i en dramatisk gestaltning. Victoria Brattström har regisserat och Bo Sigvard Nilsson har skrivit manus.
Gruppmedlemmar
Love Nilsson: saxofon, flöjt, dans
Bernt Willhelmsson/Mikael Augustsson: dragspel
Cecilia Hultkrantz: violin
Jonas Franke- Blom: cello
Fredrik Bergman: kontrabas
Stefan Wingefors: piano
Gäst:
Suzanna Bondesson: dans
I föreställningen Tango Exil medverkar också
skådespelaren Francisco Sobrado
