Rosenberg och Eng


Uttrycksfull och personlig alternativ popjazz med spännande instrumentering och genuina låtar

Grunden i Rosenberg & Eng är Karin Rosenberg och Pernilla Andersson. De skriver och arrangerar personliga uttrycksfulla låtar som ligger nära en akustisk poptradition. Musikaliskt och klangmässigt hittar man dock många olika referenser; förutom mjuk alternativ pop också jazz, folkmusik mm. Liveframförandet av låtarna görs av en grupp om 6 musiker, men Rosenberg & Eng uppträder också i mindre konstellationer.

Rosenberg och Eng började så smått formas i slutet på 2008, då Karin och Pernilla hittade en musikaffär i Reykjavik, vilken genom sitt stora utbud av udda instrument från världens alla hörn fick inspirationen att flöda. Det instrument som fick plats i Pernillas resväska blev kalimban (tumpiano), vilken tillsammans med Karins irländska bouzouki hemma i Sverige blev grunden till Rosenberg och Eng.

Med utgångspunkt i låtarnas karaktär för instrumentering och framförande känns ett framträdande alltid dynamiskt men alltid med fokus på det intima och uttrycksfulla, om så från ett solo från saxofonen, kalimban eller basen.

Som ett resultat av de olika musikaliska referenserna tilltalar Rosenberg och Eng unga som gamla, jazzälskare som popälskare!

Gruppmedlemmar

Karin Rosenberg: bouzoki
Pernilla Andersson: kalimba, sång

med fullt band
Katja Ahlsell: piano, sång
Anders Bäck: saxofon
Samuel Olsson: kontrabas
Christian Nilsson: trummor, slagverk

Video