Tidigare konserter


Tidigare konserter

Jolympix & Lighthouse Pictures

20 december kl. 19:00

 

 

 

 

THIS IS ART POP #3

16 december kl. 19:00

 

Nyberg/Stackenäs duo samt Draksler/Magnefors duo

14 december kl. 20:00

 


Ulander/Forsén duo samt Barnö/Skogh/Carlsson trio

7 december kl. 20:00

 

Mikael Godée Eve Beuvens Quartet

Västerlanda Kultur och Media

6 december kl. 19:00

 

 

 

Fanny Kaplan + Praed + Sheik Anorak

3 december kl. 20:00

 

Vertixe Sonora Ensemble

3 december kl. 18:00

 

Mingo Rajandi/Ebba Westerberg + Sofia Jernberg + Arrias/Stack

1 december kl. 20:00

 

OBO7 samt Faust/Narvesen duo

30 november kl. 20:00

 

Moon Relay och Xarah Dion

25 november kl. 20:00

 

THIS IS ART POP #2

25 november kl. 19:00

 

Ericsson/Pultz Melbye/Liavik Solberg samt Mikejulietmike

23 november kl. 20:00

 

Linchpin + Anna Högberg Attack

17 november kl. 20:00

 

 


Sollinger/Hermansson/Lindborg trio samt Kallerdahl/Holmström duo

16 november kl. 20:00

 

 

Medi Duo möter Lindah Kallerdahl och The Art of Escapism

14 november kl. 19:00

 

 

Kolonifestival med 13 band

11 - 12 november, 19:00

 


Westlin/Dahlgreen duo samt Roy Okutani+husband

9 november kl. 20:00

 

Strzalek/Pollak Duo samt Satoyama

2 november kl. 20:00

 

Don-Qui Five

29 oktober kl. 22:30

 

 

 

zeitkratzer

29 oktober kl. 19.00

 

 

 

Sofia Jernberg/Henrik Olsson/Martin Taxt Trio

29 oktober kl. 15.00

 

 

 

Myriam Bleau, Skin of Their Light, Twice a Man

28 oktober kl. 19:00

 

 

 

Miles Cooper Seaton

28 oktober kl. 10:00

 

 

 

Göteborgs Symfoniker framför Simon Steen-Andersen

27 oktober kl. 19:30

 

 


Revoid Ensemble samt Biliana Voutchkova Solo

26 oktober kl. 20:00

 

Lisbeth Diers & Kasper Bai presenterar Sound & Beat

26 oktober kl. 18:30

 

 

Lisbeth Diers & Kasper Bai presenterar Sound & Beat

25 oktober kl. 17:00

 

 

Reinhold Friedl – zeitkratzer: help the composer!

25 oktober kl. 10:00

 

 

Lisbeth Diers & Kasper Bai presenterar Sound & Beat

24 oktober kl. 17:00

 

 

ROTOZAZA

22 oktober kl. 23:00

 

 

Göteborg Sounds

22 oktober kl. 16:00

 

 

 

Göteborgs Symfoniker framför Brett Dean

22 oktober kl. 15:00

 

 

 

Jonas Olsson

22 oktober kl. 14:00

 

 

 

Invisible Sounds

22 oktober kl. 12:00

 

 

 

Orchestre National de Jazz

21 oktober kl. 20:30

 

 

 

Göteborgs Symfoniker framför Brett Dean

21 oktober kl. 18:00

 

 

 

Levande Musik presenterar Anna Eriksson Releasekonsert med My Hellgren , Åsa Nordgren

19 oktober kl. 19:00

 

Holon trio samt TBA

19 oktober kl. 20:00

 

Nuaia och Ellen Arkbro

18 oktober kl. 19:00

 

 

 

 

THIS IS ART POP #1

15 oktober kl. 20:00

 

Almaz Yebio+Husband samt Perkis/Nilsson duo

12 oktober kl. 20:00

 

Torpåkra Ljudstation presenterar en hösttillställning med 4 akter

8 oktober kl. 15:00

 

Olah/Caserotro duo samt Alex Jønsson solo

5 oktober kl. 20:00

 

Larkin Grimm, Leonore Boulanger, Anaïs Maviel

3 oktober kl. 19:00

La Hell Gang, Growth, Lions Den

30 september kl. 20:00

 

Om Tat Sat samt Lykkebo Dahlgren/Lorinius/Wartel

28 september kl. 20:00

 

The Electrics + Küchen/ Dahlgreen/Hellgren/Uuskyla

22 september kl. 20:00

 

Harald Svensson sextett samt Gbg Saxkvartett

21 september kl. 20:00

 

Eartheater + Amon Düde

20 september kl. 19:00

 

Makross samt Hedtjärn/Gordoa duo

14 september kl. 20:00

 

Hanna Hartman och Lene Grenager m fl

9 september kl. 19:00

 

Nishijima/Funck duo samt Johansson/Rylander Löwe duo

7 september kl. 20:00

 

Richard Dawsson + Jin & Daun

2 september kl. 20:00

 

Exploded View + Trapped In a Loop + Pär Thörn

30 augusti kl. 19:00

 

En fullspäckad festivalkväll med fem akter på scen!

26 augusti kl. 18:00

 

Tomoko Sauvage + Henrik Olsson

2 juli kl. 19:00

 

Josephine Foster + Pikelet + Victor Herrero

25 juli kl. 18:00